Dzidra Kalniņa, SIA "Labie koki" izpilddirektore. Foto: Didzis Grodzs.

Dzidra Kalniņa: psiholoģiskās spiegošanas apmācībās pilnīgi viss ir jauns

Biznesu apvienības KONSUL’S vadošie konsultanti veido uz procesu orientētas apmācības. Piemēram, spējīgiem un mūsdienīgiem visu līmeņu vadītājiem ir atvērta pieteikšanās konsultatīvajai apmācību programmai “Psiholoģiskā spiegošana. Antimanipulācijas”. Arīdzan SIA “Labie koki” izpilddirektore Dzidra Kalniņa, kura vienlaikus vada vairākus uzņēmumus ar atšķirīgiem izaicinājumiem, šajās apmācībās ir guvusi jaunus iespaidus un attīstījusi efektīvāku domāšanas sistēmu.
Dz. Kalniņa labprāt dalās savā pieredzē un pārdomās par psiholoģisko spiegošanu, priekšrocībām, absolvējot šo programmu, kā arī min konkrētus piemērus, kā jaunās zināšanas palīdz ikdienas jautājumos.

Kāda ir jūsu pieredze ar Biznesu apvienības KONSUL’S vadošajiem konsultantiem?

Apmācību un konsultāciju uzņēmuma vadītāju Agri Gravu es pazīstu diezgan sen. Vienmēr esmu bijusi viņa fane. Ja runājam par mācībām, tad spilgtākie iespaidi ir bijuši tieši pēc viņa vadītajām nodarbībām. Un tad manā dzīvē ienāca Evelīna Grava ar psiholoģiskās spiegošanas kursu. Tas tandēms, kādā viņi strādā, ir spilgts notikums pēdējā laikā.

Ar ko, jūsuprāt, ir unikālā šī konsultatīvā programma?

Psiholoģiskās spiegošanas apmācībās viss ir tik pārdomāts, ka pat nosaukums ir intriģējošs, un tādēļ vien biju gatava atnākt uz Biznesu apvienības KONSUL’S apmācībām. Vispirms ir speciāla atlase un konkurss – šeit nevar vienkārši uzrakstīt pieteikumu, un esi laipni gaidīts. Grupā uzņem tikai spēcīgākos pretendentus.

Ja nosaukums šķiet provokatīvs, tad tie ir tikai ziediņi. Īstenībā tur ir tāda provokācija apakšā, ko jūs pat nenojaušat (smejas).

Kādi ir vērtīgākie profesionālie un personīgie ieguvumi?

Lielākais komandas ieguvums noteikti ir ļoti ātra lēmumu pieņemšana – nav vairs nepieciešams dienām vai pat nedēļām domāt. Līdz ar to darbinieks ir priecīgs, ka viņa problēmu atrisina uzreiz. Psiholoģiskā spiegošana ir sava veida short-cut, kad tu dzirdi, ko cits cilvēks saka, saproti, ko viņam īstenībā vajag, tu viņam to dod, un līdz ar to abas puses ir apmierinātas.

Kam un kāpēc iesakāt apgūt efektīvāku domāšanas sistēmu?

Šīs psiholoģiskās spiegošanas prasmes man ļauj operatīvi darboties ar dažāda veida informāciju un pārslēgt savu, kā es saku, procesoru no kokiem uz telpu nomas jautājumiem vai, piemēram, mācību materiāliem.
Es uzskatu, ka šī programma ir ļoti ieteicama augstākā līmeņa vadītājiem, kas ikdienā pieņem ļoti svarīgus lēmumus. Tā ir ļoti svarīga arī personāldaļas vadītājiem, izvēloties piemērotākos darbiniekus, tādējādi uzņēmumam ietaupot ļoti daudz laika un resursu – pieņemot darbā pareizos cilvēkus, nevis tos, kuri māk sevi labi prezentēt un labi izteikties, vai ir iemācījušies mūsdienās sevi labi pārdot. Šādi “pavelkoties” uz cilvēka labajām prezentācijām, kādreiz esmu pieļāvusi kļūdas. Savukārt psiholoģiskā spiegošana man palīdz pieņemt lēmumu jau interviju laikā.

Kādās situācijās jo īpaši noder psiholoģiskās spiegošanas zināšanas?

Esmu sevi pieķērusi pie domas, ka mēs sarunājoties bieži vien tik ļoti iegremdējamies otra teiktajā, ka nepamanām un nedzirdām daudzas lietas. Man saskarsmē ar cilvēkiem ir jo īpaši izteikta empātiska pieeja – es klausos, ko viņi saka, izdzīvoju līdz ar viņiem notikumus, bet psiholoģiskā spiegošana man ir iemācījusi nedaudz pavērot cilvēkus arī ar citām acīm, proti, es dzirdu to, ko viņi negrib pateikt vai negrib, lai es uzzinu. Līdz ar to es ietaupu laiku, pieņemot dažādus man svarīgus lēmumus gan ikdienas dzīvē, gan darba vietā.

Ko, iespējams, palaiž garām tie, kuri nav apguvuši psiholoģisko spiegošanu?

Ziniet, ko zaudē? Ja tev ir savas dzīves krāsu palete, tajā varbūt nav šī spilgtā krāsa. Tad, kad tu iegūsti papildus zināšanas, kuras tiešām ir vērtīgas, tad tu iegūsti tādu nokrāsu, ko pat nebijis domājis iekļaut savā krāsu paletē.
Bieži vien ir tā, ka pēc mācībām daži vadītāji satiekas un saka: “Jā, šīs bija labas mācības! Daudz ko jau zināju, bet bija arī kaut kas, ko nezināju.” Te pilnīgi viss ir jauns – iziešana no savas komforta zonas, ir tādi mirkļi, ko gribas vēlreiz pārtīt un apdomāt. Tās ir zināšanas, ko nekur nevar apgūt.