Glamūrs un greznība: smalkajā Kukšu muižā prezentēta īpaša grāmata

Tukuma novada smalkajā Kukšu muižā sirsnīgā gaisotnē tika prezentēta aizraujoša grāmata par kulinārijas saikni ar psiholoģiju. Saviesīgajā pasākumā pulcējās grāmatas autoru draugi, domubiedri, atbalstītāji un kulinārijas cienītāji.

Ko par mums liecina uzklātais svinību galds? Kas nosaka mūsu uztura izvēli? Ko par personību stāsta piekoptie ēšanas paradumi? Vai vispār ir iespējams savienot tik dažādas zinātnes kā psiholoģija un kulinārija? Atbildes meklējiet jaunajā grāmatā “Psiholoģija un kulinārija vai kulinārija un psiholoģija”.

Kulinārija ir lielisks indikators cilvēka psiholoģiskās puses un dzīvesveida, dzīves filozofijas iepazīšanai. Tas, ko cilvēks ēd, veids, kā viņš izvēlas sev maltīti un pārtikas produktus, spēj modelēt viņa psiholoģisko portretu. Vēl vairāk – šie faktori, iemācoties tos atpazīt, kalpo par cilvēka analīzes instrumentiem. Mūsu vidū ir sastopami vegāni, veģetārieši, cilvēki, kuri ēd tikai gaļu, kuri neēd zivis un tamlīdzīgi. Pastāv neskaitāmi varianti, kā tiek kombinēti cilvēku ēšanas paradumi. Bet ko tie liecina par pašu cilvēku?

“Grāmata “Psiholoģija un kulinārija vai kulinārija un psiholoģija” ir ceļvedis individuālās personības un apkārtējo cilvēku izzināšanā caur kulinārijas prizmu. Tā aptver desmit laikmetus, sākot no akmens laikmeta līdz mūsdienām, sniedzot ieskatu kulinārijas attīstības vēsturē. Grāmata sniedz iespēju atrast cēloņu seku likumsakarības saistībā ar ēšanas paradumiem un cilvēka personību,” jauno grāmatu raksturo uzņēmuma “Aloja Starkelsen” ģenerāldirektors Jānis Garančs.

Grāmatas “Psiholoģija un kulinārija vai kulinārija un psiholoģija” autori ir savas jomas eksperti, entuziasti un atzīti profesionāļi – psihoterapeite un rakstniece Evelīna Grava un starptautiski pazīstamais šefpavārs, kā arī Kukšu muižas īpašnieks, antikvāru mākslas darbu eksperts un kolekcionārs Daniels Jāns (Daniel Jahn).

 

Avots: skaties.lv