Programmas absolvents Paulis Dālbergs. Foto: Didzis Grodzs.

Psiholoģiskā spiegošana – veids, kā atklāt vairāk. Saruna ar Pauli Dālbergu

Paulis Dālbergs ir augsta līmeņa vadītājs, kura profesionālā atbildība saistās ir piegāžu ķēdēm Baltijas valstīs, loģistiku un ražošanu uzņēmumā, kurā atbild par vairāk nekā 400 cilvēku lielu komandu. Pirmā iepazīšanās ar Biznesu apvienību KONSUL’S un tās konsultantiem bijusi pirms sešiem, apgūstot apmācību programmu “Psiholoģiskā spiegošana. Antimanipulācijas”. P. Dālbergs dalās savā pieredzē, attīstot šo domāšanas sistēmu, un vērtē ieguvumus – kā profesionālos, tā personīgos.

Psiholoģiskā spiegošana. Kāds bija pirmais iespaids, izdzirdot šo vārdu salikumu?

Lai arī programmas nosaukums “Psiholoģiskā spiegošana. Antimanipulācijas” ir intriģējošs un noslēpumains, saturs paverās vēl daudz plašāks un dziļāks nekā pirmā asociācija… Nosaukums ir svarīgs, aiz tā aizķeras acs. Ir par ko padomāt, kas tas tāds ir, un tieši tas ir tas burvīgais.

Kādās situācijās jo īpaši noder psiholoģiskās spiegošanas zināšanas?

Man psiholoģiskā spiegošana ir veids, kā atklāt vairāk, papildu veids, kā izzināt pasauli un arī pašam sevi. Šajā laikā, kad visapkārt publiskā informācija ir ļoti bieži nepatiesa, sagrozīta, varbūt pilnībā viltota, manuprāt, tas ir īpaši nozīmīgi.

Ļoti svarīgi ir atšķirt informāciju, kas ir patiesa, no tās, kas, pirmkārt, neatbilst faktiem, tiek sniegta vai veidota ar kādu citu mērķi, un, otrkārt, saprast, kāds ir tās mērķis. Iespējams, šī informācija tiek sniegta, lai slēptu patiesos nodomus. Tieši šeit ļoti, ļoti noder psiholoģiskā spiegošana.

Es to sāku apgūt jau ļoti sen, mācos lēni, 1. līmeni sāku apgūt jau pirms sešiem gadiem. Man bija nepieciešami vēl pāris gadi, lai nostiprinātos izpratne un būtu gatavs nākamajam līmenim. Biju pārsteigts, ka, mācoties tālāk, daudz labāk sapratu jau iepriekš apgūto.

Ar ko, jūsuprāt, ir unikāla psiholoģiskās spiegošana?

Došu vienu piemēru, kā psiholoģiskā spiegošana atšķiras no citiem veidiem, kā iegūt jaunas zināšanas. Piemēram, ja mēs iedomājamies, ka visa pieejamā informācija ir 100%, tad ļoti neliela daļa no tās ir virspusēji redzama, uzrakstāma vai vienkārši nolasāma. Varētu teikt, ka 20% ir redzamā informācija, bet 80% – analizējamā, sajūtamā un interpretējamā informācija caur savām sajūtām, iztēli, pārdzīvojumiem un emocijām. Tieši šo daļu mēs mācāmies apgūt un izzināt.

Kādas sajūtas raisījusi efektīvākas domāšanas sistēmas attīstīšana?

O, es varu teikt, ka sajūtas ir brīnišķīgas! Galvenais ieguvums ir šī apziņa, ka pastāv informācija, kas nav virspusēja, viegli nolasāma vai ka patiesā informācija, iespējams, atšķiras no tēla vai lomas, ko persona, uzņēmums vai organizācija spēlē. Domāju, ka tas ir loģiski – izmantojot tikai 20% vai redzamo informāciju, nav iespējams iegūt pilnu priekšstatu par pētāmā objekta būtību, kodolu vai motīviem. Arī prognozēt viņa rīcību. Sajūta, kad sāc ieraudzīt vairāk, ir fantastiska.

Jūsuprāt, kādas ir lielākas priekšrocības, apgūstot šo programmu?

Vissvarīgākās psiholoģiskās spiegošanas apmācībās apgūtās zināšanas ir tieši objektīvas un patiesas informācijas iegūšanā, lai gūtu kādu konkrētu labumu. Savā profesionālajā darbībā apgūtās zināšanas izmantoju dažādos veidos, tostarp, cilvēku personālatlasē, intervējot potenciālos darbiniekus. Pats fakts vai pieņēmums, ka katrs cilvēkam ir unikāla personība, jau dod sapratni par to, cik daudzšķautnains var būt viņa psiholoģiskais portrets. Tāpat arī organizāciju izpētē tas ir vairākkārt noderējis. Piemēram, kāda nesenā situācijā, piedaloties  uzņēmuma pārņemšanā, varēju labāk izvērtēt dažādus zemūdens akmeņus, pamanīt trūkumus, ko, protams, pārdevējs vēlas noslēpt, neparādīt līdz galam, nomaskēt. Ļoti tipisks piemērs.

Kāpēc ir vērts apgūt psiholoģisko spiegošanu?

Pielietojums ir fantastiski daudzveidīgs. Par piemēru varu minēt faktu, ka agrākos laikos filozofi nodarbojās ar visām jomām, proti, viņi bija zinātnieki, kas pētī pilnīgi visas sfēras, un tikai vēlāk radās zinātņu sadalījums, piemēram, fizikā, ķīmijā un matemātikā. Iepriekš tas viss bija filozofu interešu lokā. Arī psiholoģiskā spiegošana ir izmantojama pilnīgi visās jomās, apvienojot ļoti daudzas dzīves, praktiskās un zinātniskās jomas. Un galvenais šeit, protams, ir cilvēka un viņa psihes izpēte. Tas ir ļoti, ļoti interesants, aizraujošs un nebeidzami pētāms objekts.